Рускиот опозициски лидер Навални пуштен од затвор | Правдико

Правдико

   

Рускиот опозициски лидер Навални пуштен од затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот опозициски политичар и антикорупциски активист Алексеј Навални денеска е ослободен од затвор откако отслужи 30 дена за организирање протести против претседателот Владимир Путин.

Дожд ТВ соопшти дека Навални, кого многумина го сметаат за лидер на опозицијата, го напуштил московскиот затвор, прикажувајќи фотографија што Навални ја објавил на својот Твитер профил по ослободувањето.

Московскиот окружен суд на 15 мај го прогласи Навални за виновен за кршење на прописите за организирање јавни собири и го осуди на 30 дена затвор. Судот подоцна го прогласи за виновен и за тоа дека одбил да ги почитува полициските наредби.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико