Рускиот војник осуден во воениот суд во Ерменија | Правдико

Правдико

   

Рускиот војник осуден во воениот суд во Ерменија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

4D4457C2-D532-47E0-B463-53A57F9C6D86_w640_r1_sРускиот воен суд го осуди војникот обвинет за убиство на ерменското семејство, од седум до 10 години затвор, откако тој се изјасни дека е виновен за да ги намали обвиненијата.

5-тиот гарнизон на воениот суд во Ерменија денеска ја објави казната, откако 19-годишниот војник Валери Пермјаков се изјасни за виновен по обвиненијата за дезертерство, за крадење на огнено оружје и муниција, и за незлегално носење на оружјето.

На крајот на судењето Пермјаков ќе им биде предаден на ерменските власти и повторно ќе му биде судено за обвиненија за убиство на членовите на семејството Аветисијан во Ѓумри. Пермјаков во воениот суд рекол дека провалил во домот на ерменското семејство со намера да ги ограби за може да плати патување до Русија.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико