Руските власти уапсија 97 осомничени терористи во Московската област | Правдико

Правдико

   

Руските власти уапсија 97 осомничени терористи во Московската област

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Властите во Московската област уапсија вкупно 97 лица, осомничени дека припаѓаат кон терористичката група „Хизб ул Тахрир“, како дел од антитерористичката операција.

0110036001380632432_500744_600x458_actualno

Во рацијата на 24 адреси, каде живееле осомничените терористи, конфискувани се банкарски картички и екстремистичка литература.

Името на групата, која е забранета во Русија, означува „Партија на слободата“. Таа си поставила за цел создавање глобален калифат, базиран врз шеријатски закони.

Минатата седмица во Москва беа уапсени десет лица, осомничени за членови на „Исламска држава“, во рација во стан во центарот на руската престолнина.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико