Русковска: Собрани дел од доказите за бегството на Груевски | Правдико

Правдико

   

Русковска: Собрани дел од доказите за бегството на Груевски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Првиот човек на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска изјави дека веќе се собрани дел од доказите за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и оти со 100 процентна сигурност немаат утврдено дали тој легално ја поминал македонската граница. Според неа, е неблагодарно во предистражна постапка да се лоцира одговорност за бегството на Груевски и додаде дека е потребно време да се утврди кога и на кој начин избегал од државата.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико