С. Кореја: Уапсениот американски студент се извинуваше за кражбата на политички постер | Правдико

Правдико

   

С. Кореја: Уапсениот американски студент се извинуваше за кражбата на политички постер

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

warmbier-reuters-_sudenje_mainАмерикански студент, кој беше уапсен од страна на Северна Кореја во јануари оваа година, за обид да украде политички постер од хотелот каде што престојувал, со солзи во очите во судот се извини за тоа што го сторил.

Ото Вамбиер (21), студент на Универзитетот во Вирџинија, беше уапсен во јануари, бидејќи, како што изјавија официјални лица на Северна Кореја, сакал да нанесе штета на државата по нарачка на САД.

Вамбиер изјави дека за кражба на политички банер му нуделе автомобил во вредност од $ 10.000, а му било кажано дека, во случај да не се врати, на неговата мајка ќе им бидат платени 200.000 $. Тој исто така рече дека и црквата е замешана во случајот.

Тој рече дека се согласил со понудата, бидејќи неговото семејство има финансиски проблеми.

“Мислев дека ова беше мојот златна можност да добијат пари”, рече тој, додавајќи дека му било кажано дека, ако каже за вмешаностана црквата, нема да му се плати.

Тој, исто така, истакна дека т “Друштвото” на Универзитетот, во кое сакаше да се приклучи, го охрабрувале да го стори тоа.

Препорачуваме

Партнери на Правдико