САД би требало да испратат војници во Ирак | Правдико

Правдико

   

САД би требало да испратат војници во Ирак

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

8B8E493B-A3D9-4B26-AD59-80B75FBF259B_w640_r1_sБорбата против милитантите на Исламската држава е во ќорсокак и ако не биде постигнат напредок во наредните неколку месеци би требало да се разгледа можноста американски војници да им се приклучат на ирачките сили.

„Ваквата опција би требало да му ја предочиме на претседателот“, изјави американскиот генерал Рејмонд Одиерно кој на 14 овој месец се пензионира како командант на армискиот штаб.

За време на последната негова прес конференција во Пентагон тој зборуваше за неговото разочарување како командант кој во последните три мандати во Ирак гледал како таа земја повторно запаѓа во хаос.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико