САД: Федерален судија ја отфрли тужбата за дискриминација на муслиманите во продавница за оружје | Правдико

Правдико

   

САД: Федерален судија ја отфрли тужбата за дискриминација на муслиманите во продавница за оружје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Федерален судија ја отфрли тужбата за дискриминација поднесена против сопственик на продавница за оружје, кој смета дека неговата продавница е „муслиманска слободна зона.“

gs

Судијата Бет Блум од Окружниот суд на САД за Јужната област на Флорида, во пресудата изјави дека Советот за американско-исламски односи , организацијата што ја поднела тужбата, нема доволно докази и факти што ќе ги поддржат нивните тврдења за дискриминација од страна на сопственикот на продавницата.

Енди Халинан, сопственикот на продавницата за оружје, изјави дека досега нема продадено оружје на муслимани, бидејќи тие никогаш не се обиделе да купат од неговиот дуќан.

Препорачуваме

Партнери на Правдико