САД и Јужна Кореа најавија поголема воена соработка | Правдико

Правдико

   

САД и Јужна Кореа најавија поголема воена соработка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Соединетите држави и Јужна Кореа најавија интензивирање на воената соработка поради заканата од Северна Кореа.

2FEB9C71-53E2-4DAE-A3C3-390CC8366AD2_w308_h173

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер и неговиот јужнокорејски колега Хан Мин Ко на средбата во Сеул ги осудија намерите на Северна Кореа да го продолжи тестирањето на ракетите кои можат да носат нуклеарни боеви глави.

Соединетите држави во Јужна Кореа имаат стационирано над 28 илјади војници.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико