САД избори: Трамп ја победи Клинтон во трката за Белата куќа | Правдико

Правдико

   

САД избори: Трамп ја победи Клинтон во трката за Белата куќа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

trupm-usa-696x464Републиканецот Доналд Трамп ќе стане 45-ти претседател на САД, откако извојува голема победа над демократскиот кандидат Хилари Клинтон, објави новинската агенција Асошиетед прес.

Клучно за победата на кандидатот на Републиканците беше подршката од мал број на неопределените држави, иако според анкетите во последниве месеци тие ја фаворизираа Клинтон.

Според британски БиБиСи, боиштата во Флорида, Охајо и во Северна Каролина го отворија патот за негова победа.

Покрај во наведените три држави Трамп успеал да победи и во Ајова која трандиционално гласа за демократите, а успеал да освои „големи“ 16 електори во Џорџија.

Покрај победата на Трамп во претседателската трка извесна, Републиканците успеаја да освојат и мнозинство во Сенатот и во Конгресот.

Глобалните берзански пазари потонаа, а денешното тргување со на Дау се очекува да почне со намалување на вредноста на акциите од 800 поени.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико