САД нема да го помилуваат Едвард Сноуден | Правдико

Правдико

   

САД нема да го помилуваат Едвард Сноуден

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

8c396c3387fa334084fd8d2321873f64Белата куќа ја отфрли петицијата со која се бара Соединетите држави да го помилуваат пребеганиот екс соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден.

Неговото обелоденување на тајни разговори и преписки предизвикаа меѓународен бес и им наштети на односите меѓу сојузниците.

„Тој треба да дојде дома во Соединетите држави за да му се суди за она што го стори, а не да се крие во авторитарен режим“, изјави Лиса Монако, советник за национална безбедност на претседателот Барак Обама, во врска со петицијата потпишана од 168 илјади приврзаници на Сноуден.

Тој во 2013 година доби азил во Русија.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико