Правдико

   

САД уништиле 800 милиони долари на Исламска држава

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американскиот генерал мајор Питер Герстен објави дека во воздушните напади во Сирија уништени биле 800 милиони долари во кеш, кои биле сопственост на Исламска држава.

napadi

„Би-би-си“ наведува дека Герстен, кој се наоѓа во Багдад, изјавил дека САД повеќепати на мета ги имале складиштата со пари на Исламска држава.

– Овој удар на нејзиното финансирање придонесува за зголемување на дезертерството за 90 отсто и за намалување на доаѓањето на нови борци – тврди Герстен.

Американското министерство за финансии во 2014 година ја нарече Исламска држава „најдобро финансирана терористичка организација“.

Извор: Мета

Партнери на Правдико