Салах Абдеслам екстрадиран во Франција | Правдико

Правдико

   

Салах Абдеслам екстрадиран во Франција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Белгиските власти го екстрадирале во Франција главниот осомничен за терористичките напади во Париз од 13 ноември минатата година, Салах Абдеслам, јавува „Би-би-си“.

Salah-Abdeslam-MAI_2569221a-860x680

Абдеслам беше уапсен во драматична полициска акција на 18 март во Брисел, четири дена пред бомбашките напади во градот, во кој беа убиени 31 лице.

Кон крајот на март белгискиот суд донесе одлука тој да им биде испорачан на властите во Франција. Неговиот адвокат претходно соопшти дека Абдеслам сака Белгија да го испорача на Франција и дека има намера да соработува со француските власти.

Во терористичките напади во Париз од 13 ноември минатата година загинаа 130 лица, а стотици беа повредени. Според истрагата, дваесет и шестгодишниот Абдеслам е поврзан и со неколку лица што се вмешани во терористичките напади во белгиската престолнина.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико