Самит на Г20: „Добредојдовте во пеколот!“ | Правдико

Правдико

   

Самит на Г20: „Добредојдовте во пеколот!“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Тоа е пораката која илјадници демонстранти им ја упатуваат на светските лидери кои се очекуваат на самитот на 20-те најмоќни светски држави во Хамбург. Полицијата стравува од левичарските радикали.

„Добредојдовте во пеколот!“. Тоа е поздравот за американскиот претседател Доналд Трамп и останатите светски лидери од анти-капиталистичките протести во Хамбург, кои се закануваат дека ќе предизвикаат прекин на настанот.

Меѓу 100-те илјади демонстранти кои се очекуваат во градот, околу 8.000 се сметаат за подготвени за насилство, тврди полицијата, што пак ги отежнува подготовките и обезбедувањето на самитот на лидерите на 20-те најбогати држави во светот, кој се одржува на 7 и 8 јули во Хамбург.

Извор: DW

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико