Санадер ќе излезе на слобода но ако ја плати кауцијата | Правдико

Правдико

   

Санадер ќе излезе на слобода но ако ја плати кауцијата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

FOTO-1373-Хрватскиот Врховен суд ја укина првостепената пресуда против поранешниот премиер и претседател на ХДЗ Иво Санадер, кој ќе биде ослободен од притвор во Реметинец, ако ја плати кауцијата во износ од 12,4 милиони куни (1,7 милиони евра).

Пресудата е укината, а продолжениот притвор поради опасност од бегство беше заменет со кауција, посочи портпаролот на Загребскиот жупански суд, Крешимир Девчиќ.

Врховниот суд ја донесе оваа одлука по тридневно разгледување на жалбите на обвинетите обвинети за корупција во случајот Фими Медија, за што Санадер беше осуден на девет години затвор и враќање на незаконски стекнати 15.27 милиони куни.

Во образложението на пресудата на Врховниот суд, меѓу другото стои, дека поранешниот лидер на премиерот и ХДЗ сега е во затвор во Реметинец, само врз основа на пресудата, во овој случај, односно поради т.н.. задолжителен притвор кој по закон мора да се изрече на обвинетите кои биле осудени со првостепена казна затвор над пет години.

Засега не се знае ставот на Врховниот суд во врска со жалбите на другите обвинети, меѓу кои и е ХДЗ, која во првостепената постапка како правно лице беше казнета со пет милиони куни и конфискација на 24,2 милиони куни. Целосната одлука ќе биде позната дури откако Врховниот суд објави писмено образложение, за што може да се почека неколку месеци.

Препорачуваме

Партнери на Правдико