Сараево: Уапсени 15 лица осомничени за тероризам | Правдико

Правдико

   

Сараево: Уапсени 15 лица осомничени за тероризам

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Сараево е во тек голема акција по налог на обвинителите од Одделението за спречување тероризам при Јавното обвинителство на БиХ, во која се уапсени 15 лица осомничени за кривични дела поврзани со тероризмот.

1542612

Уапсените одржувале контакт со радикалните групи, особено со структурите на Исламската Држава и народот на боиштата во Ирак и Сирија.

Полицијата изврши претрес на две места каде што се одржувале верски собири и неколку станбени згради кои ги користеле уапсените.

Акцијата е спроведена на подрачјето на сараевската населба Рајловац, каде што пред два месеци во терористички напад беа убиени двајца припадници на вооружените сили на БиХ.

Портпаролот на обвинителството на БиХ, Борис Грубешиќ, рече дека се пронајдени докази за поврзаноста на приведените со ИД, кои се обвинети за кривични дела – поттикнување на терористички активности и уценување за терористички активности.

Препорачуваме

Партнери на Правдико