Саркози на сослушување за корупција | Правдико

Правдико

   

Саркози на сослушување за корупција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот претседател на Франција Никола Саркози е приведен на сослушување поради обвиненија за незаконско финансирање на предизборната кампања.

FRANCE/

Распитот на Саркози е во врска со аферата „Бетанкур“, за незаконско финансирање на предизборна кампања. Максималната пресуда за „трговија со влијание“ во Франција е три години затвор и 375.000 евра казна.

Освен него на сослушување бил повикан и неговиот адвокат, како и двајца судии од Врховниот касационен суд, поради сомнеж дека му доставување доверливи информации.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико