Сашо Тасевски е новиот директор на БЈБ | Правдико

Правдико

   

Сашо Тасевски е новиот директор на БЈБ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата на денешната седница донесе одлука Сашо Тасевски да биде назначен за нов директор на Бирото за јавна безбедност.

Тасевски е магистер по безбедност и докторанд на Факултетот за безбедност. Во МВР работи од 2001 година, а од пред неколку месеци е раководител на Управата за обезбедување личности и објекти на МВР. Претходно работел и како обезбедување на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, како и кај Оливер Спасовски во периодот кога тој беше технички министер за внатрешни работи.

Во јавноста стана познат по настаните во Собранието на 27 април, каде што како дел од обезбедувањето на Спасовски, според многумина, е меѓу клучните што спречиле поголемо крвопролевање.

Новиот директор доаѓа на местото на Лазе Велковски, кој беше разрешен од функцијата по скандалот со службениот џип.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико