Обвинителството ги истражува причините за смртта на родилката од Крива Паланка | Правдико

Правдико

   

Обвинителството ги истражува причините за смртта на родилката од Крива Паланка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Куманово почнало предистражна постапка за причините за смртта на 37-годишната родилка од Крива Паланка, која вчера починала откако ѝ се влошила состојбата по породувањето во кумановската општа болница, соопшти денеска Јавното обвинителство.

kumanovo

Како што информираат оттаму, родилката вчера била донесена на одделението за гинекологија и акушерство во кумановската болница, каде по неуспешниот обид за спонтано породување, било одлучено породувањето да биде со царски рез.

„Изведувањето на царскиот рез течело нормално и на свет било донесено здраво машко дете. По будењето од анестезија, на родилката ѝ се влошила состојбата, по што итно е испратена во придружба на анестезиолог, анестетичар и медицинска сестра од интензивно лекување на скопските клиники. На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) била примена и покажувала знаци на живот. Откако починала, била вратена во кумановската болница, по што бил известен јавен обвинител“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Телото на починатата родилка утрово е однесено на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, за обдукција.

На родилката ова ѝ била седма бременост, додаваат од обвинителството.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико