Се подготвуваат измени на Кривичниот законик | Правдико

Правдико

   

Се подготвуваат измени на Кривичниот законик

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за правда започна со подготвување на предлог измени и дополнувања во Кривичниот законик.

Претстојните измени и дополнувања на Кривичниот законик ќе опфатат измени и дополнувања во одредбите со кои е санкциониран криминалот од омраза.

Целта на Законот е да се изврши усогласување со меѓународните стандарди во сферата на криминалот од омраза.

Временската рамка за изготвување на предлог законот:01/09/2018 – 30/09/2018

Препорачуваме

Партнери на Правдико