Се подготвуваат измени во Законот за филмска дејност | Правдико

Правдико

   

Се подготвуваат измени во Законот за филмска дејност

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

70625Измените кои се предлагаат се во насока на усогласување на Законот со актуелните европски практики во оваа област. На повеќе јавни дискусии кои се одржаа овој период филмските работници изразија барања за измена на законската регулатива.

Измените на Законот ќе придонесат кон унапредување на оваа дејност во Република Македонија, преку создавање на услови за зголемена филмска продукција и подобрување на условите и постапките за спроведување на одредбите од Законот кои се однесуваат на правото на поврат на средства кое се стекнува согласно со овој Закон.

Целта на измените е да се овозможи стекнување на средства за работа на Агенцијата за филм на Република Македонија од други извори.

Препорачуваме

Партнери на Правдико