Се предлагаат нови измени во Законот за трговски друштва | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Се предлагаат нови измени во Законот за трговски друштва

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

sobranie-na-rm-640x360Предложените дополнувања на Законот за трговските друштва  се согласно задолжението по Заклучокот  на Владата на Република Македонија  од Извадокот од Нацрт-записнкот  од Шестата  седница на Владата на Република Македонија одржана 07.07.2014  година т.14, со кој Министерството за економија е задолжено да подготви  Предлог на закон за дополнување на Законот за трговските друштва со кој се предлага зголемувањето или регулирањето на висината  на платите на вработените во акционерските друштва во државна сопственост да биде со одлука на управниот одбор, но по предходна согласност од Владата на Република Македонија .

Со предложената одредба  би се овозможила поголема транспарентност во делот на зголемувањето или регулирањето на висината на платите на вработените во акционерските друштва во државна сопственост за што управните одбори, носат одлука  но по предходна согласност на ВРМ.

Препорачуваме

Партнери на Правдико