Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен | Правдико

Правдико

   

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи побара да биде приведен и донесен со полиција на следното рочиште.

На судењето требаше да сведочи експретседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, кој исто така не се појави на судењето.

Поранешниот премиер Никола Груевски доцнеше 15 минути на рочиштето.

Во овој предмет за еден обвинет, инспекторатот констатирал дека лекари утврдиле пропусти при издавање на боледувањето.

Обвинети во случајот се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, и уште девет лица.Тие се товарат за поттикнување насилство, кое се случи за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико