Се укинува лустрацијата | Правдико

Правдико

   

Се укинува лустрацијата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ вчера во Собранието на Република Македонија поднесоа предлог-закон за престанување на важење на Законот за лустрација. Според пратениците, работата на Комисијата за верификација на фактите завршува успешно.

a0972780-e88b-4cc7-9bf3-d4f81c93c66d-666-1-

Законот би требало да важи од 1 септември. Останува да важи одредбата дека лицата што веќе добиле решение дека соработувале со тајните служби, пет години нема да можат да извршуваат јавна функција.Досега се лустрирани 199 лица.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико