Седиштето на Специјалниот суд за злосторствата на ОВК ќе биде во Хаг | Правдико

Правдико

   

Седиштето на Специјалниот суд за злосторствата на ОВК ќе биде во Хаг

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Седиштето на Специјалниот суд за злосторствата на Ослободителната војска на Косово (ОВК) ќе биде во Хаг, соопшти британското Министерство за надворешни работи.

116219

Парламентот на Косово изгласа закони за формирање специјален суд за истрага за воените злосторства направени во 1999 година, а Косово се согласи Специјалниот суд да биде во Хаг, изјави британскиот министер за Европа, Дејвид Лидингстон, додавајќи дека средствата за Судот ќе бидат обезбедени од Европска унија.

Косовскиот Парламент синоќа ги усвои уставните измени со кои се овозможува формирање на меѓународен суд за злосторствата на ОВК.

САД и Европската унија кои имаа главна улога во процесот на убедување на косовските лидери да го прифатат формирањето на Судот, ја поздравија одлуката на Парламентот.

Формирањето на судот наиде на жесток отпор кај ветераните на ОВК, неколку пратеници на Демократската партија на Косово на Хашим Тачи, како и кај опзоцијата. Ветераните на ОВК се заканија дека „секој кој ќе гласа за Судот ќе го сметаат за предавник“.

Предлог-законот за правна и финансиска помош за потенцијалните обвинети од Специјалниот суд не беше поддржан од пратениците на Српската листа со образложени дека тоа не е праведно кон жртвите.

Судот ќе процесира злосторства на припадниците на ОВК врз основа на истрагата која го водеше специјален тим на истражителот Клинт Вилијамсон, како и според извештајот на специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико