Седница на СЈО: Ако не и го изберат тимот, Јанева ќе си поднесе оставка | Правдико

Правдико

   

Седница на СЈО: Ако не и го изберат тимот, Јанева ќе си поднесе оставка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска Советот на јавни обвинители треба да одлучува за работниот и финансискиот тим на Специјалниот обвинител Катица Јанева, како и за нејзиниот предложен тим на обвинители.

katica_janeva1_1

За секој од предложените кандидати ќе се гласа поединечно, а неодамна Јанева посочи дека ако и само еден од предложените обвинители не биде избран, ќе си поднесе оставка.

Вчера во заедничка изјава амбасадата на САД и делегацијата на ЕУ повикаа СЈО да ги именува предложените кандидати.

 

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико