Седница на Собранието за уставните измени | Правдико

Правдико

   

Седница на Собранието за уставните измени

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска почнува последната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа.

5 седница на Собранието на Македонија ќе има четири точки на дневниот ред: утврдување на предлог амандманите на Уставот, донесување на амандманите, прогласување на Амандманите и на предлог-уставниот закон за нивно спроведување. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го бојкотира гласањето. Според некои наводи владата го имала потребното двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико