Правдико

   

Седум доживотни казни за серискиот убиец од Кипар

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кипарскиот Грк, воен капетан, осуден е на седум доживотни казни откако се изјасни за виновен за убиство на пет жени и две деца. 35 годишниот Никос Метаксас се изјасни за виновен по 12 точки поврзани со убиства со предумисла и киднапирање на седум лица, кои дошле од Филипини, Романија и Непал во период од две години.

Двете убиени девојчиња, на возраст од шест и осум години, биле ќерки на убиените жени.Извршителот е разведен татко на две деца. Жртвите, кои работеле како домашни помошнички, ги пронаоѓал на Интернет и ги убил во периодот меѓу септември 2016 и август 2018 година.

Началникот на полицијата доби отказ, а министерот за правда поднесе оставка по протестите поради лошо спроведената истрага, при што исчезнувањето на жените не се сфаќаше сериозно бидејќи исчезнатите жени биле од странство.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико