Седум канцеларии на народниот правобранител ќе примаат поплаки на денот на изборите | Правдико

Правдико

   

Седум канцеларии на народниот правобранител ќе примаат поплаки на денот на изборите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

В недела, на денот на одржувањето на првиот круг од локалните избори, сите седум канцеларии на народниот правобранител – во Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и во Штип, од 7 до 19 часот ќе бидат отворени за граѓаните, со цел да им се помогне во остварувањето и заштитата на нивните права.

Освен лично во канцелариите, граѓаните изборните нерегуларности ќе може да ги пријават и на телефонските броеви во канцеларијата во Скопје на 02 3129-327 и 3129-367, во Битола на 047 242-310, во Кичево на 045 228-586, во Куманово на 031 431-488, во Струмица на 034 329-996, во Тетово на 044 344-082 и во Штип на 032 389-701.

Народниот правобранител Иџет Мемети во денешното соопштение ја истакнува важноста на почитувањето на правото на слободно изразување на волјата на граѓаните како едно од фундаменталните човекови права, што придонесува за создавање демократски и функционални институции за здраво демократско општество.

Во таа насока народниот правобранител апелира до сите, а посебно до надлежните органи, во рамките на своите можности и надлежности да придонесат за спроведување избори во кои гласањето ќе се одвива слободно и непречено во согласност со законот и доследно ќе се почитуваат човековите права.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико