Седум лица приведени во рации во Брисел | Правдико

Правдико

   

Седум лица приведени во рации во Брисел

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Белгиската полиција привела седум лица во антитерористичките рации во областа на Брисел, во рамки на истрагата за можно враќање на борци од Сирија.

Канцеларијата на сојузниот обвинител денеска соопшти дека приведувањата следеле по осумте рации изведени утринава и додаде дека истрагите не се поврзани со нападите во Брисел изведени во март 2016 година, ниту со нападите во Париз од ноември 2015 година.

Акцијата се однесува на истрага која е во тек околу „проблемите со можните борци, повратници од Сирија“, стои во соопштението.

Белгиските власти се во состојба на зголемена готовност откако бомбаши самоубијци ги нападнаа бриселскиот аеродром и подземната железница на 22 март минатата година, при што загинаа 32 лица.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико