Седуммина босански Срби уапсени за наводни злосторства извршени за време на војната | Правдико

Правдико

   

Седуммина босански Срби уапсени за наводни злосторства извршени за време на војната

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Седум поранешни полицајци и војници на босанските Срби беа уапсени вчера под сомнение дека извршиле злосторства врз несрпското население за време на војната во Босна од 1992 до 1995 година.

Обвинителството на Босна и Херцеговина во соопштението наведува дека групата е осомничена за злосторства против човештвото и тортура врз околу 150 босански муслимани и хрватски цивили околу градот Доњи Вакуф во пролетта и летото 1992 година. Во соопштението се вели дека многу затвореници починале како резултат на нехуман третман, тепање и малтретирање или претрпеле трајна траума.

Босанската полиција соопшти дека апсењата се извршени во градот Бања Лука во северниот дел на босанските Срби. Повеќе од 100.000 луѓе беа убиени пред тоа во конфликтот што заврши со мировен договор со посредство на САД во 1995 година, кој ја подели Босна на два ентитета – Муслиманско-хрватската федерација и Република Српска – одржани заедно од заедничките централни институции.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико