Семејствата од поплавените подрачја ќе добијат по околу 200 евра од Црвен крст | Правдико

Правдико

   

Семејствата од поплавените подрачја ќе добијат по околу 200 евра од Црвен крст

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Граѓаните од поплавените подрачја ќе добијат околу 200 евра по семејство од средствата собрани на двете сметки на Црвен крст, односно од сметката на Фондот на солидарност и од телефонските броеви на која беа донирани 63,8 милиони денари или 1.038.389 евра.

Sait-Saiti

Бројката на семејства на која им е потребна помош се движи од 4.000 до 4.500.

– Пријавувањето на граѓаните кои претрпеле штета е до петок, неофицијалната бројката на семејства на кои им треба помош е 4.000 – 4.500. Треба да ги почекаме официјалните податоци и потоа овие 63 милиони денари кои досега ги имаме собрано, ќе ги исплатиме линеарно. Ние ќе ги користиме резултатите добиени од комисиите кои се излезени на терен. Сметаме дека линеарниот начин на исплата на средства е најправеден и најхуман. По ист принцип ќе бидат распределени и средствата што дополнително ќе пристигнат  – изјави генералниот секретар на Црвен крст, Саит Саити.

Тој информираше дека за поголема транспарентност при распределба на средствата била формирана Комисија за констатирање на состојбата со средствата во која биле 13 лица претставници од компании кои најмногу донирале, граѓани од погодените подрачја, волонтери, претставници од надлежните институции.

Во однос на парите донирани од австрискиот Црвен крст во висина од 550.000 евра, Саити истакна дека планирани се активности за обука на локалното населените за справување со последици од природни катастрофи, психосоцијална поддршка и активности за поддршка на училиштата во погодените региони.

– Од овие пари, на 300 најранливи категории на семејства ќе им бидат исплатени по 500 евра. Преку меѓународниот Црвен крст и Црвената полумесечина, обезбедивме 300.000 швајцарски франци кои ќе бидат искористени за храна и за хигиена и за обука на 3.000 лица за локалната самоуправа во погодениот регион во делот на справување со последици од природни катастрофи – додаде Саити.

Во комисијата на Црвен крст присуствуваше и првиот човек на компанијата „Бучим“, Николајчо Николов, кој истакна дека средствата за прослава на Денот на рударите ги пренамениле за помош на граѓаните од поплавените подрачја и биле обезбедени дополнителни средства со што на граѓаните им помогнале со 100.000 евра.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико