Шефот нa НАТО повика на смирување на тензиите меѓу земјите-членки | Правдико

Правдико

   

Шефот нa НАТО повика на смирување на тензиите меѓу земјите-членки

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека е важно членовите на Алијансата „да го намалат нивото на несогласувања“ по забраната за влегување на турскиот министер во Германија и во Холандија, што доведе то тензии во тие земји.

Столтенбер, кој во четвртокот, беше во Копенхаген на средба со данските прламентарци, нагласи дека НАТО е доволно силен да допушти жестока и отворена дебата, но предупреди дека „реториката и изборот на зборови“ треба да се ублажат.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вербално ја нападна Германија и Холандија откако двете земји забранија турски политичари да се обраќаат на митинзи за поддршка на уставни реформи на претстојниот референдум во Турција.

Во реакција на ваквата забрана, Анкара најави политички санкции за Холандија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико