Шешељ останува на слобода до есен ? | Правдико

Правдико

   

Шешељ останува на слобода до есен ?

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Хашкиот трибунал нема да бара од владата на Република Србија да го испорача Војислав Шешељ во Шевенинген се до изрекувањето на пресудата во септември – пишува Блиц, пренесува новинската агенција Патриа.

seselj

Шешељ тогаш ќе има две опции – или мирно да се врати во затвор или ќе биде уапсен,

Дотогаш, Хашкиот трибунал треба да ја собере цела здравствена документација на Шешељ, што би можело да биди неколку-месечна работа бидејќи лидерот на радикалите им забранил на своите лекари да не даваат на судот никакви документи.

Колку за потсетување, Судскиот совет на Хашкиот трибунал на лекарот на Шешељ во петокот му побарал извештај за неговата болест, наместо само да ја потврди одлуката на Жалбениот совет за неговото враќање во Шевенинген.

Извор: 24sata.info

Партнери на Правдико