Правдико

   

Шидло: Римската декларација го обновува единството на ЕУ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот на Полска, Беата Шидло рече дека декларацијата, потпишана од лидерите на ЕУ во Рим не е толку амбициозна каква што полската Влада ја сакаше, но во актуелната политичка ситуација таа е прифатлива, затоа што е “прв чекор кон обновата на единството во Унијата”, пишува во понеделникот Warsaw Voice.

„Земјите-членки, потписнички на декларацијата, се обврзаа да изградат нова европска заедница”, изјави Шидло.

Таа изрази задоволство од тоа што предлозите на полската Влада биле вклучени во документот.

„Сакаме ЕУ да разбере дека без реформи, без потребните промени, нема да има иднина за Унијата”, истакна премиерот.

„Полска ќе ги покаже насоките, кои ЕУ ги бараше”, додаде Шидло.

Извор:Макфакс

Партнери на Правдико