Шкотланѓаните не сакаат нов референдум за независност | Правдико

Правдико

   

Шкотланѓаните не сакаат нов референдум за независност

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Повеќето шкотски избирачи не сакаат нов референдум за независност од Обединетото кралство, покажуваат резултатите од анкетата на „Кантер“, цитирани од британските медиуми.

Откако Шкотланѓаните не го поддржаа Брегзит и масовно гласаа за останување во ЕУ, Владата на Шкотската национална партија побара нов референдум за независност, на кој Лондон се спротивстави.

Според истражувањето на „Кантер“, барањето на првиот министер на Шкотска, Никола Старџен, за органиизирање нов референдум во есента 2018 или пролетта 2019 година, има поддршка од само 26 отсто од анкетираните вкупно 1.060 лица, додека 46 отсто се изјасниле против референдум.

Доколку, сепак, се свика референдум, тогаш 55 отсто ќе гласаат против независност и едвај 37 отсто ќе го поддржат излезот од Обединетото кралство.

На референдумот во 2014 година 55 отсто од Шкотланѓаните се изјаснија против независност од Велика Британија.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико