Шкотската полиција уапси пратеничка за кршење на правилата за ковид-19 | Правдико

Правдико

   

Шкотската полиција уапси пратеничка за кршење на правилата за ковид-19

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шкотската полиција ја уапси Маргарет Фериер, член на британскиот парламент, за наводно прекршување на правилата за ковид-19 кога во минатата година патувала со воз со позитивен тест на коронавирус. „Можеме да потврдиме дека е уапсена и обвинета 60-годишна жена во врска со наводно виновно и несовесно однесување“, соопшти полицијата. „Ова следи по темелната истрага за наводно кршење на прописите за коронавирус помеѓу 26 и 29 септември 2020 година.“

Фериер дознала дека нејзиниот тест бил позитивен на крајот на септември откако зборуваше во британскиот парламент во Вестминстер. Таа се извини што патувала со воз неколку стотици километри до Шкотска. Нејзината шкотска национална партија веднаш потоа ја суспендираше. Во Англија е задолжително луѓето да се самоизолираат ако имаат позитивен тест за коронавирус.

Препорачуваме

Партнери на Правдико