Шпанија го повлече налогот за апсење на Пучдемон | Правдико

Правдико

   

Шпанија го повлече налогот за апсење на Пучдемон

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шпански судија го повлече налогот за апсење на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон и четворица министри на неговата влада, кои пред еден месец побегнаа во Белгија.

Меѓутоа, ова не значи дека каталонските лидери се ослободени од можни обвинувања за сецесија и побуна против државата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико