Шпанија издаде налог за апсење на Пучдемон | Правдико

Правдико

   

Шпанија издаде налог за апсење на Пучдемон

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Белгискиот адвокат на поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон, Пал Бекер, потврди дека шпанскиот суд издал европска потерница за апсење на неговиот клиент.

 

„Вистина е дека е издадена потерница против претседателот и четворица други министри, кои во моментов се наоѓаат во Белгија”, изјави Бекер.

Додаде дека последователно на ова шпанското судство ќе испрати барање за екстрадиција до обвинителството во Брисел.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико