Правдико

   

Шпанија ќе го поддржи отворањето на преговорите со ЕУ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шефицата на шпанската дипломатија Аранча Гонзалес Лаја изјави денеска дека нејзината земја ќе го поддржи отпочнувањето на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ на состанокот на Европскиот совет во март. Таа по средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров во Мадрид истакна дека Шпанија со Франција работи на обезбедување консензус за ова прашање.

Димитров изјави дека со новата методологија за проширување на ЕУ ќе биде многу тешко, дури и засрамувачки, да и се каже повторно не на Северна Македонија.

Лаја порача и дека очекува многу брзо да се гласа за ратификацијата на Протоколот за НАТО во шпанскиот Парламент и Северна Македонија да стане 30-та полноправна членка на Алијансата. Шпанија е последна земја членка на НАТО која се уште не го ратификувала Протоколот за прием на Северна Македонија во Алијансата.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико