Шпанија: Уапсен член на Исламска држава | Правдико

Правдико

   

Шпанија: Уапсен член на Исламска држава

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шпанската полиција уапси тројца Мароканци, меѓу кои и осомничениот член на Исламска држава, соопшти Министерството за внатрешни работи на Шпанија.

Како што се наведува во соопштението, осомничениот имал прирачник за самоубиствени напади и електронски тероризам, а се верува дека преку интернет бил во контакт со членовите на ИД во Сирија и Ирак.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико