Шпанската полиција уапси 11 лица во операцијата против наводни исламисти | Правдико

Правдико

   

Шпанската полиција уапси 11 лица во операцијата против наводни исламисти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Единаесет лица се уапсени во каталонската престолнина во Барселона во рамките на големата полициска операција против наводни исламисти, која била спроведена во вторникот, пренесува Ројтерс.

Се претпоставува дека меѓу уапсените има лица поврзани со самоубиствените напади во Брисел од март минатата година, во кои загинаа над 30 лица, изјави портпаролот на полицијата.

Сите уапсени се марокански државјани на возраст меѓу 21 година и 39 година

На операцијата ѝ претходеше 11-месечната истрага на група осомничени исламисти кои дејствуваа во областа на Барселона, изјавија органите на прогонот. Истрагата останува отворена.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико