Шпанскиот Врховен суд пресуди: Нудизмот не е фундаментално човеково право | Правдико

Правдико

   

Шпанскиот Врховен суд пресуди: Нудизмот не е фундаментално човеково право

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шпанскиот врховен суд пресуди дека нудизам не е фундаментално право, и ја потврди одлуката на еден шпански  град за забрана на голотијата и предвидување  казни за прекршителите.

nude-beach-transportation-miami

Ова е прва ваква одлука со која судот му дозволи на  градот Кастељ плаца  да забрани нудизам.

Овој град во Коста Брава сака да воведе забрана за  нудистичките  плажи со образложение дека тие плажи се користат и од страна на семејства.

Забраната беше оспорена од нудистички групи кои тврдат дека нудизам е уставно загарантирано право, но Врховниот суд го оспори нивниот аргумент.

Според правилата во Кастљ плаца казната за нудистите би изнесувала  300 евра.

Партнери на Правдико