Правдико

   

Шпанските власти запленија 300 килограми кокаин

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

131001013712-spain-cocaine-seizure-story-topШпанските власти запленија 300 килограми кокаин, во вредност од 10 милиони евра, скриен во контејнер со пире од банани во Костарика, информираат локалните власти.

Полицијата и царинските службеници ја откриле дрогата во понеделникот во Валенсија, второ по големина шпанско пристаниште, изјави портпаролот на шпанската даночна канцеларија.

Во контејнер со пире од банана се пронајдени 300 “тули” висококвалитен кокаин, а на секој пакет е напишан зборот “успех”.

Шпанските власти го испитуваат потеклото на кокаин што пристигна во земјата на 26 септември на брод кој пловел од Пуерто Моин.

Партнери на Правдико