Штајнмајер бара објаснување од САД за прислушкувањето | Правдико

Правдико

   

Штајнмајер бара објаснување од САД за прислушкувањето

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

STAJNMAJERБерлин бара брзо објаснување на она што е вистина во последните извештаи за шпионските активности на САД, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер.

Тој додаде дека се надева дека Вашингтон ќе соработуваат на ова прашање, пренесува Танјуг.

Германските медиуми во средата објавија дека Националната агенција за безбедност на САД прислушувала неколку високи германски владини претставници, меѓу кои и министрите за економија и финансии, како и канцеларката Ангела Меркел.

Препорачуваме

Партнери на Правдико