Штрајк на кралскиот персонал во Лондон | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Штрајк на кралскиот персонал во Лондон

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Персоналот во палатата Виндзор вчера гласаше за стапување во штрајк поради премногу малите плати, соопшти денеска синдикатот на јавните служби и трговија ПЦС.

vindzor

Од 200 вработени на позиции за одржување на најголемата кралска резиденција, 120 се членови на синдикатот ПЦС, од кои 85 отсто гласале за стапување во штрајк во знак на протест поради дополнителните задолженија кои им се наметнати, а за кои не добиваат паричен надомест.

Од синдикатот тврдат дека од вработените во кралската резиденција, чија почетна плата изнесува 14.400 фунти годишно (19.970 евра), што е под потребното за покривање на основните трошоци за живот, се бара воедно да бидат од туристички водичи низ дворецот, што е стар 900 години, до услуги на преведувачи. За овие ангажмани вработените не добиваат никаков паричен надомест.

Штрајкот е најавен за крајот на април, а ќе биде прв од таков вид во резиденцијата на кралицата Елизабета Втора. За време на протестот вработените ќе одбиваат дополнителни ангажмани за кои не се платени, се наведува во соопштението на синдикатот ПЦС.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико