Штрбац: Да се основа специјален суд за Хрватите за воени злосторства врз Србите | Правдико

Правдико

   

Штрбац: Да се основа специјален суд за Хрватите за воени злосторства врз Србите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

StrbacПретседателот на невладината организација “Веритас” Саво Штрбац смета дека треба да се формира специјален суд за Хрватска, кој ќе ги гони воените злосторства извршени од страна на хрватските вооружени сили врз Србите во Хрватска.

Саво Штрбац, верува дека е “зрело време” за да се иницира таков суд , исто како што е основан Специјалниот суд за воени злосторства извршени од страна на таканаречената ОВК.

Моменталното судење на Хрватите за воени злосторства против Србите од страна на хрватското судство повеќе личи на ” фарса и исмејување на жртвите, а не на судење “, рече Штрбац за Јагодинската телевизиска станица” Палма Плус “, пренесува Танјуг.

Штрбац, изјави дека “досега 3.600 лица обвинети во Хрватска за воени злосторства извршени на територијата на таа земја, само 120 се хрвати, од кои 40 беа осудени на симболични казни”.

“Според листата од 1996 година, 21.500 Срби во Хрватска беа обвинети за вооружен бунт, а подоцна на повеќето од нив им била дадена амнестија, со образложение дека обвинението повторно може да се активира “, вели Штрбац.

Препорачуваме

Партнери на Правдико