Швајцарија ќе ги објави имињата на Македонците кои затајувале данок преку швајцарски банки? | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Швајцарија ќе ги објави имињата на Македонците кои затајувале данок преку швајцарски банки?

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Швајцарската Влада почна да ги објавува имињата на германски и на други странски државјани за кои постои сомнеж дека затајувале данок преку сметките отворени во швајцарските банки.

d47297b0-6502-4ba8-99dd-c323d3014231-03c4f974-7938-4db3-a9d7-b535a80dcc91-wealthy-business-man-holding-a-lot-of-money
Мерката на швајцарската Влада доаѓа по барање на Европската унија. Дополнително пред четири дена Европскиот парламент донесе директива за објавување на вистинските сопственици на фирмите со сметки во швајцарските банки.

Засега не е познато дали на листата има и македонски државјани, но дел од познавичите во оваа област велат дека очекуваат дека на списокот има и лица од Македонија, кои според експертите закононски треба да одговараат и во матичната земја и во Швајцарија.

Истражувањето на Меѓународниот конзорциуим за истражувачко новинарство, ги потврди шпекулациите присутни со години, дека и Македонци чуваат големи пари (барем за наши услови) во швајцарски банки.

Истражувањето покажа дека во швајцарскиот огранок на британската банка ХСБЦ, која им помагала на богатите клиенти да избегнуваат плаќање даноци и да скријат милиони долари има и 9 клиенти од Македонија, кои на 15 сметки имале 164 милиони долари (11% имаат македонски пасош или се со македонска националност).

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико