Швајцарците гласаа против протерување на странци и за најмало кривично дело | Правдико

Правдико

   

Швајцарците гласаа против протерување на странци и за најмало кривично дело

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Швајцарските гласачи на референдум ја отфрлија контроверзната иницијатива на десничарската Народна партија, со која се предвидуваше автоматско протерување на странците во случај на осуда и за најмало кривично дело.

SHvajtsarija-zname

Иако властите во изминативе неколку години ги заострија мерките за влез и за престој на странци, според Народната партија на Швајцарија тоа не е доволно.

Со оваа иницијатива автоматското протерување ќе се однесуваше и на тешки кривични дела, но и на сообраќајни прекршоци, како што е пребрзо возење, ако е извршено двапати во рок од десет години.

Според критичарите, со оваа иницијатива неправедно се стигматизираат странците, а нејзиниот предлагач, Народната партија, смета дека таква е волјата на народот.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико