Швајцарците го отфрлија предлогот за загарантиран месечен приход | Правдико

Правдико

   

Швајцарците го отфрлија предлогот за загарантиран месечен приход

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Швајцарските гласачи го отфрлија предлогот за воведување загарантиран приход за сите граѓани и за тие што живеат подолго време во таа земја. Гласачите го отфрлија предлогот на вчерашниот референдум, со прашање дали прифаќаат сите швајцарски граѓани и странци кои законски престојувале најмалку пет години во земјата, да примаат безусловен приход, а притоа да не мора да работат. Против предлогот гласале речиси 77 отсто од гласачите.

SHvajtsarija-zname

Доколку беше прифатен, предлогот предвидуваше за секој возрасен човек минимални месечни примања од 2.500 швајцарски франци, а за секое дете по 625 франци.

Швајцарската влада беше против предлогот бидејќи, според неа, за финансирање на таа мерка би било неопходно намалување на буџетот или зголемување на даноците.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико