Швајцарците имаат месечен буџет од 6,8 илјади евра | Правдико

Правдико

   

Швајцарците имаат месечен буџет од 6,8 илјади евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

f88e9a7f-f1b4-40c2-980d-30acd468b5e8-118105589-38810850На домаќинствата во Швајцарија во просек во 2013 година на располагање им биле 7.130 франци месечно или 6.813 евра, според извештајот на федералниот завод за статистика на таа земја, ОФС. Во извештајот се наведува дека 61 отсто од домаќинствата имало поголем приход од просечниот.

Најголемо оптоварување за буџетот на швајцарските граѓани во 2013 година биле трошоците за стан, сметките за струја каде што во просек се трошеле по 1.520 франци.

Повеќе од половина од сумата со која располагале Швајцарците ја трошеле за купување на стока за широка потрошувачка и плаќање услуги, а за транспорт трошеле 7,8 отсто од приходите.

На храна и на безалкохолни пијалоци Швајцарците трошат 6,4 отсто од месечните приходи, а на култура  и на забава шест отсто.

Извор: е-магазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико